ویکی‌پدیا و جای خالی جنبش سبز!

ویکی‌پدیا، دانش‌نامه، دایرةالمعارف یا هر نام دیگری که می‌خواهید نامش دهید اما هر‌آن‌چه که هست غربت‌کده‌ای است از نمای محدودِ فعالیت کنش‌گرانِ مجازی. این «همه‌چیز در آن» که سرشار است از متون مختلف با تمام زبان‌های موجود،‌ برای ما «هیچ‌چیز در آن» است. متاسفانه فعالیت فعالان جنبش سبز در عرصه مجازی، محدود به فعالیت‌های وبلاگی و فضاهای اشتراک‌گذاری شده در حالی که در این میان، ویکی‌پدیا به عنوان یک منبع اصلی برای بسیاری از پی‌گیران اخبار آرشیوی در میان فارسی‌نویسان (مخصوصن فارسی‌نویسان سبز) بی‌توجه مانده.

 مترصد نوشتن در حاشیه اعتصاب غذای زندانیان سیاسی نبودم چرا که در این‌باره زیاد خوانده‌ایم اما سرک کشیدن به صفحه‌ی اعتصاب غذا ویکی‌پدیا سبب شد تا باز «اعتصاب غذا» ترجیع‌بند یادداشتم شود. غم غربتِ و بی‌خبری از وضعیت اعتصاب‌کنندگان و زندانیان سیاسی محدود به وضعیت رسانه‌ای فعلی نمی‌شود. اگر امروز صفحه‌ای چون صفحه‌ی اعتصاب غذا این‌گونه خاک گرفته باشد فردا منبعِ قابل دسترسی برای آیندگان نخواهد بود. اما مهم‌تر آن‌که جای خالی جنبش سبز تنها در صفحات فارسی ویکیپدیا خالی نیست، با وجود حجم بالای فعالین مسلط به زبان‌های خارجه، در صفحات غیرایرانی نیز جای ما خالی است. وقتی در صفحه‌ی اعتصاب غذا انگلیسی، نام آنه هزاره هندی هست چرا نام رضا هدی‌صابر نباشد؟ چرا باید در مقاله‌ی تحقیقی پایان سال دانش‌آموزی چموش از اهالی خوشبختی‌آباد، نام اورلاندو زاپاتا باشد، شرح روزه‌های گاندی به چشم بخورد اما حرفی از عزیزِ کشته‌شده به دست زندان‌بانان ولی فقیه نباشد!؟ چرا باید چشم آن دانش‌آموز چموش به وقایع گوانتانامو دوخته شود اما خبری از ظلم و جور حاکم بر اوین نباشد!؟

 وقتش رسیده، وقت فعالیت سیستماتیک رسیده، وقتش رسیده صفحه‌ای چون صفحه‌ی بیست و پنج بهمن جمعی را کنار کشد و نام تک‌تکِ زندانیان گم‌نام را ثبت کند. وقتش رسیده فعالان توییتری و فرندفیدی مسلط بر زبان‌های خارجه، صفحات انگلیسی مربوط را از شرح حال این روزهایمان پرکنند… وقتش رسیده، همین حالا!
راستی کردها هنوز در اعتصابند…

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: