مریم و سیدعلی، دو معتاد به خودارضایی مناسبتی!

https://3rahejomhoori.files.wordpress.com/2011/06/24410_102989379742423_100000940848395_19198_640116_n.jpg

قرائتِ این روایت که سلاطینِ خودکامه و فرماندهان مستبد هر فصل، در پی مناسبت‌های حکومتی و سازمانی، به جبران کمبود‌های شخصیتی خود می‌پردازند قرائتی تکراری است اما نیازمند واکاوی تاکتیک‌ها و تکنیک‌های قابل استفاده در این عصر است.

مشخصن هر سلطان خودکامه، جز این‌که سودای قدرت نظامی دارد، هرشب با رویای پشتوانه‌ی مردمی سر به بالین می‌گذارد و هر صبح با ترفندهایی جدید برای استحکام پایگاه مردمی خود از خواب برمی‌خیزد.  شاهان عصر باستان در پی برگزاری هر جشن تاج‌گذاری و بازگشت از هر مسافرت شاهانه، بایستی با استقبال پرشور مردمی مواجه می‌شدند تا عقده‌های حقارتِ فقدان پشتوانه‌ی مردمی درمان شود. از این روست که صنعت «مهندسی صحنه‌آرایی»، صنعت جدیدی نیست و تا شاه و سلطان بوده همین بوده. اما آن‌چه که مرا واداشت تا چند خطی درمورد «خودارضایی مناسبتی» رهبرانِ امروزی بنویسم سقلمه‌ای بود که مشاهده‌ی تصاویری از تجمعِ سالانه اعضای سازمان مجاهدین خلق به من زد و قلمم را راه انداخت تا برای‌تان جوهرپراکنی کنم! ما ایرانیان نگون‌بختِ ساکنِ داخلِ ایران از بدِ روزگار کارشناسان خبره‌ای در تشخیص این امور هستیم. ما ایرانیان به اندازه‌ی کافی و به‌خوبی از خم‌و چم راهپیمایی‌های حکومتیِ سی‌ساله‌ی جمهوری اسلامی باخبریم.

https://3rahejomhoori.files.wordpress.com/2011/06/265061_10150209319907271_108514667270_7428117_3122469_n.jpg

گردهمایی مجاهدین

تزئین محل تجمع با تابلوها و پرده‌های یک‌سان و مشابه با عنوان «ستاد مردمی» پایه‌ی ثابت تمامی این مناسبت‌ها است. تابلو‌های زرد‌ رنگی که در سالن تجمعِ مجاهدین خلق با عنوان «Viva Maryam» به اهتزاز درآمده‌اند یادآور «لبیک یا خامنه‌ای» است. پلاکاردهای مشابهِ حاضر در دست مدعوین همان تکرارِ امور ستادهایِ به‌ظاهر مردمیِ جمهوری اسلامی و حضور زنان و مردان غیرمتعارف (نوع حجاب و پوشش) نسبت به طرفدارانِ سازمان مجاهدین نیز همان سناریوی هر ساله‌ی جمهوری اسلامی در 22 بهمن است که دو سالِ قبل در نهم دی‌ماه، تمام و کمال به اجرا گذاشته شد.

https://3rahejomhoori.files.wordpress.com/2011/06/mojahedin.jpg

استفاده از پروژکتور در جهت مقدس‌سازی خامنه‌ای

صنعت مهندسیِ صحنه‌آرایی زیر مجموعه‌ای از صنعت «پیشواسازی و رعیت‌پروری» است.‌ شاه، پیشوا و یا رهبر، بایستی از چهره‌ای پرنفوذ برخوردار باشد. خمینی، بن‌لادن و بسیاری از رهبران دیگر گروه‌های ایدئولوژیک از شخصیتی کاریزماتیک برخوردار بودند حال اگر یک رهبر چنین مشخصه‌ای نداشته باشد بایستی توسط صحنه‌آرایان و چهره‌پردازان، صاحب «کاریزما» شود. خامنه‌ایِ تکیده و سیگاری به یک‌باره آیت‌الله و محاسنش سفیدرنگ می‌شود، جملات‌اش قصار می‌شوند و از در و دیوار کشور آویزان می‌شوند. منسوب می‌شود به اولیاالله و امام‌زاده‌گان حاضر در اکناف کشور. رهبران مجاهدین خلق نیز شاید از برای رهبری سازمانی ایدئولوژیک، چنین اشتراکاتی با خامنه‌ای دارند. نوع تصویربرداری و نورپردازی مریم رجوی، الگو شدن مدل لباس مریمِ رجوی برای زنانِ مجاهد، خواب دیدن مجروحان مجاهد و مداوا شدن و شفا با دمِ مسیحایی «پیشوا مسعود» از جمله تاکتیک‌های مهندسان صحنه‌آرايی کمپِ اشرف است.

اساسن رهبران و فرماندهان خودکامه با دست‌آویختن بدین شیوه‌ی مهندسی، تنها به دنبال فروکاستن از عقده‌ی حقارت و ترمیمِ خلل کمبود پشتوانه مردمی نیستند. نکته‌ای که در طول تاریخ هماره تکرار شده، خادم نبودن و خدمات ندادن «رهبر» نسبت به جامعه و قرار گرفتن در سطحی ورای جامعه است. امرِ مشخصی است که «پیشوا» هیچ‌گاه در برابر «رعیت» پاسخگو و خادم نخواهد بود. پس اگر جامعه، یک «بلندمرتبه» را هم‌شان خود بداند از او خدمت خواهد خواست و آن «بلند مرتبه» بایستی در برابر سوال جامعه، مسئول باشد. از این روی است که حاکمان مطلقه و فرماندهان خودکامه بخش زیادی از منابع را خرج به دست آوردن جایگاهی فراتر از منزلت اجتماعی می‌کنند.

«پیشوا سازی» جامعه را حتا با وجود قوانین دموکراتیک، دچار سرطان می‌کند. آن هنگام که جامعه، پیشوایی بلندمرتبه داشته باشد به وی اجازه خواهد در جایگاهی قرار گیرد که خردِ  پیشوا فراتر از خردِ جمعی تلقی شود و در نتیجه «امرِ، امرِ رهبرِ نظام خواهد شد!»

17 پاسخ به “مریم و سیدعلی، دو معتاد به خودارضایی مناسبتی!

 1. علي 21 جون 2011 در 6:36 ب.ظ.

  باهات موافقم

 2. ناشناس 21 جون 2011 در 7:03 ب.ظ.

  آفرین؛ آفرین؛ آفرین؛

  دوست عزیز همچنان در مورد تمامیت طلبی، اقتدارگرایی و کیش شخصیت این سازمان تروریستی روشنگری کنیـد؛ امروز نسل جوان به شدت به این روشنگری ها نیاز دارد؛ بیایید اجازه ندهیم، جوانان امروز فریب زرق و برق این جماعت را بخورند؛

 3. صابر 21 جون 2011 در 7:12 ب.ظ.

  کلا غلطه ، اولا مقایسه سید علی و مریم غیاث مع الفارق است ، دوما شما که تا حالا از مریم حتی هیچ تصوری از شخصیت اون نداری چطوری به همچین نتیجه گیری میکنی

  • سیاوش 22 جون 2011 در 10:38 ق.ظ.

   صابرجان
   ای‌کاش دلایل بیشتری برای غلط بودن یادداشت ارائه می‌کردی تا دامنه بحث بازتر شود. این‌که من از مریم رجوی تصوری ندارم دلیل نمی‌شود. اولن من نیز همانند بسیاری از کارنامه ایشان باخبرم هم آن‌که یادداشت یک سلسله دلائل و شواهد را پشت سرگذاشته و نتیجه گیری کرده فدایت شوم!

 4. hamid 21 جون 2011 در 9:55 ب.ظ.

  با درود. اولا قیاس مع الفارق است دوست عزیز نه غیاث …. حالا باید بگم که به نظر من از جهاتی مریم خانم خیلی بدتر از خا منه ایه چون خامنه ای یک متحجر مذهبیه و هیچ وقت هم ادای آدمهای روشنفکر و مدرن رو در نمیاره ولی از مریم و ایدئولوژیش بترسید که هم صد بار متحجرتره و هم میخواهد با قالب مدرن بخورد مردم بیچاره ایران بده(مذهب و مدرنیسم) خدا مردم ایران رو از این ملغمه ی متناقض اسلامی بدور نگه داره. پاینده باشید

 5. باربد خسروانی 21 جون 2011 در 10:20 ب.ظ.

  Bravo
  از مطالعه این مطلب خیلی کیف کردم. الحق منطقی که پرورانده ای روشنگر است.

 6. maziarworld 22 جون 2011 در 6:08 ق.ظ.

  این جور سایتها مال جمهوری اسلامیه.
  می خواهد مردم را به جان هم بندازه, تا الان هم سیاستش عالی بوده.

 7. ناشناس 22 جون 2011 در 6:30 ق.ظ.

  من موافق نوشته هاي بالا هستم و از هر دوي اينها متنفرم.سيد علي و مريم هر دو در لجنزار قدرت قرار دارن و در احتجار غوطه ورن.به اميد ايراني آزاد …

 8. آرمین 22 جون 2011 در 9:44 ق.ظ.

  این نظر اوّلی رو خوندم یاد یک نظری افتادم که یک بنده خدایی در وبلاگ من داده بود

  دیدگاه یک رجوی چی :
  این جور سایتها مال جمهوری اسلامیه.
  می خواهد مردم را به جان هم بندازه, تا الان هم سیاستش عالی بوده.

  دیدگاه یک بسیجی :
  من همه شما ها رو می شناسم که کی هستید ای سگان امریکایی چقدر از اربابانتان در کشور های غربی پول می گیرید ؟

 9. ابراهیم 22 جون 2011 در 10:19 ق.ظ.

  چند روز پیش با یه گروه به موزه ی عبرت(زندان کمیته مشترک ساواک) رفتیم، یکی از راهنماها که خودش از زندانییای اونجابود گفت خیلی از عکسای روی دیوار مال مجاهدین خلق و چریک فدایی و چپیا ست، با خودم گفتم خدا رو صد هزار مرتبه شکر که آخوندا حاکم شدن وگرنه این بی رحمایی که من دیدم یه ارتش خلقی راه مینداختن اونوقت باید با لباس یه شکل مثل رفیق کاسترو یا رفیق استالین دو به دو توخیابونا خبرچینی همدیگه رو میکردیم واسا رفیق مسعود و مریم! حالا برا ما تریپ دموکراسی برداشتن وسط دنیای سرمایه داری! البته باید بگم سگ زرد برادر شغاله

 10. ناشناس 22 جون 2011 در 12:13 ب.ظ.

  الاغ عزیز! این پروژکتور برای اینه که جون شیشه های ماشین ضد گلوله است و دودی باید نور داخل ماشین بیشتر از بیرون اون باشه تا بشه داخل ماشین رو دید. عجب خری هستی!

  • سیاوش 22 جون 2011 در 5:54 ب.ظ.

   ناشناس جان
   پس صنعتِ جدیدی در خودروسازی رو شده است که ما خبر نداریم!
   راستی خر که شاخ و دم ندارد اما به گمانم عمامه دارد!

 11. ناشناس 22 جون 2011 در 2:15 ب.ظ.

  سیاوش جان ممنون عالی و بی نقص بود

 12. Alborz 22 جون 2011 در 2:57 ب.ظ.

  خداوکیلی یکی منطقی جواب بده…یه دوست سبز…به نظر دوستان هوادار مهندس موسوی تظاهرات 25 بهمن سال گذشته واقعا کار شورای راه سبز امید بود؟
  مگر نه اینکه میگفتید موسوی دستگیر بشه..ایران قیامت میشه
  کوو پس؟
  به عنوان یه متولد دهه 70 برای سازمان مجاهدین احترام قائلم و این حق رو بهشون میدم که در مجلس شورای ملی آینده ایرانم کرسی داشته باشند..حتی اگه تونستن نظر مردم رو بیشتر جلب کنن و به ریاست جمهوری برسن چون که هزاران کشته در راه وطن دادن…چون که در حالی که همه میگفتن جنگ، سال دوم جنگ خواستار آتش بس بودن و دلایل دیگر…
  الانم اگر فکر کردین با تظاهرات سکوت و نوشتن پستهای مهیج میتونیم هواداران جنبش سبز رو تا انتخابات مجلس همراه کنیم و توو اوون موقع از فضا استفاده بشه باید بگم خیانتمون کم از خیانت عملیات فروغ سازمان مجاهدین نیست!
  به هر حال با ادامه این روند تا چند وقت دیگه گروههای زیر زمینی انتحاری و چریکی راهشون پیدا میکنن…
  به امید ایران آزاد…

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: